Дмитро АРАНЧІЙ
Архітектор, дизайнер
Дмитро Аранчій – відомий український архітектор, дизайнер, вчений, засновник власного бюро Dmytro Aranchii Architects, один із адептів архітектурного напряму "обчислювальна архітектура", лауреат багатьох міжнародних архітектурних конкурсів, викладач КНУБА. А ще Дмитро досить прогресивний архітектор, який у своїй праці користується всілякими сучасними технологічними новинками, щасливий сім'янин і батько маленької Андромеди. Дмитро – яскравий представник покоління майбутнього, яке вже прийшло до нас.
Дмитре, скажи, чому ти обрав саме архітектуру – досить складну та неприбуткову в нашій країні професію?

Моя перша освіта здобута у київському політесі, але там мені особисто не вистачало творчості. Я був упевнений: щось корисне, значуще можна зробити саме в архітектурі, створюючи масштабний простір для людей. До того ж розумів, що в архітектурі України – стагнація і невідомо, в чому може бути розвиток. Я почав вивчати архітектурні школи та досить швидко з'ясував, що авангардом в архітектурі може стати саме обчислювальна архітектура. Технічна освіта стала мені у пригоді для моделювання алгоритмів створення простору й форми. Меккою освіти в обчислювальній архітектурі є саме AADRL – Лондонська школа архітектурної асоціації, до якої я вступив за конкурсним відбором, обравши напрям DRL (Design Research Lab). Після повернення в Україну по закінченні продовжив поєднувати сучасні технології та класичну архітектуру.
Не було бажання після такої авторитетної світової архітектурної школи залишитись у Лондоні?

Було бажання створювати нові та правильні речі на своїй землі, для своїх людей. Незважаючи на труднощі, я вважав, що підіймати архітектуру України для мене, архітектора, – благородна справа. Це значить творити та принести в Україну нові знання.
Вдається створювати нову архітектуру?

Щось вдається. По-перше, для мене важливий проєкт – NoMad, над яким я працював у Лондоні й з яким приїхав сюди та започаткував у КНУБА курс алгоритмічної архітектури. З інших вдалих моїх проєктів – це переосмислення Центру сучасного мистецтва М17, офіс продажу ЖК Poetica, проєкти вхідних груп, двору й тераси бізнес-центру "Європасаж", в тому числі з динамічною та інтерактивною інсталяціями, проєкти центрального та HR-офісів компанії "Фора", "Знаковий Гай" (зелений дах ЖК Signature). Також я займаюся розвитком проєктів UnitE (модульна архітектурна система для житла та роботи) та акустичного бренда Aranchii & Son, в якому ми розробляємо і дизайн, і технічну частину.
Київський політех дав тобі суто технічну професію, архітектурна освіта – це творчість. Що домінує в твоїй діяльності – технологічність та інноваційність чи творчість?

Вони взаємодоповнюють одна одну й перебувають у жвавому симбіозі, оскільки архітектура поєднує творчі й технічні частини. Я би додав ще й бізнесову складову. Є наука, є творчість, і є бізнес, який рухає все вперед. Для мене цікаві всі три складові. До речі, зазвичай я читаю водночас мінімум три книжки на ці теми. Моя діяльність поєднує ці три сторони, але сам собою бізнес менш цікавий для мене. Стосовно побуту, то чарівна мантра виглядає так: технології вивільняють час для справжніх цінностей – сім'ї, прогулянок, захоплення красою природи тощо.


Наскільки сьогодні робот може замінити людську працю саме в побуті?


В побуті робот має замінити людину мало не повністю. Вважаю, що найкращі винаходи людства для побуту – це пральна та посудомийна машини й робот-пилосос. Людство в майбутньому чекають роботи, які зможуть виконувати повний комплекс прибирання.
Алгоритми роботи робота пишуться людьми. Наскільки, на твою думку, важливий грамотний алгоритм для робота-пилососа?

Це ключовий момент, оскільки без грамотно прописаного алгоритму робот-пилосос буде непотрібною машиною, що хаотично рухається. До речі, серед дешевих виробників таких моделей досить багато. Зараз, після знайомства з топовим iRobot Roomba i7, я зрозумів, що справжній робот має бути саме таким. Алгоритм цього робота дозволяє йому не проходити двічі одним шляхом, ефективно запам'ятовувати свій напрям. Він будує модель приміщень, малює її й сам пропонує поділити простір на функціональні зони (вітальню, спальню, передпокій тощо) і залишає користувачеві можливість редагування. Тобто ви можете пересунути поділи між кімнатами або, якщо це опенспейс, самостійно намалювати межу – де саме кухня або вітальня.

Корисна функція – детектор бруду. Ще у цього робота закладено великий потенціал самонавчання. В майбутньому саме функція самонавчання підвищуватиме ефективність багатьох роботів. Важливий параметр й інтерфейс, в iRobot Roomba i7 він простий, досить інтуїтивний, упоратись з ним зможе будь-який користувач.

Як дизайнера мене приємно вразив дизайн робота – тактильний, якісний із цікавим патерном-візерунком ледь помітних променів, які бачиш, коли приглядаєшся.
"ЛЮДСТВО В МАЙБУТНЬОМУ ЧЕКАЮТЬ РОБОТИ, ЯКІ ЗМОЖУТЬ ВИКОНУВАТИ ПОВНИЙ КОМПЛЕКС ПРИБИРАННЯ"
Наскільки ти як батько маленької дитини міг би рекомендувати iRobot молодим, заклопотаним і прогресивним батькам?

У батьків багато клопотів, і якщо питання сухого прибирання вирішено, можливо вивільнити час для себе, дитини й одне для одного. Безумовно, для молодих батьків, людей, які цінують свій час та чистоту в домі, робот-пилосос – незамінний помічник. Коли мала весь час повзає по підлозі, ми з дружиною можемо не хвилюватися: нічого зайвого вона до рота не потягне, бо все вже прибрано iRobot. Впевнений, що мене зрозуміють всі батьки.
ОСНОВАТЕЛЬ КУЛИНАРНОЙ ШКОЛЫ
Евгений Клопотенко
ГИМНАСТКА
Анна Ризатдинова
ПРЕЗИДЕНТ КЛУБА BMW
Анатолий Бурбеза
© 2006-2020 ООО "ИД УМХ". Все права защищены.